SEAT-forum.cz hlavni logo
Právě je pátek 22.listopad 2019 19:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vyhrievací element (kúrenie)
PříspěvekNapsal: středa 26.únor 2014 12:28 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Pohlaví: Muž
Auto: mám
Zdravím hoši,

podľa všetkého mi odyšiel v kúrení vyhrievací element ( špirála) v kúrení. Nachádza sa len vo verziách s naftovím motorom, spúšťa sa automaticky po naštartovaní keď je vonkajšia teplota pod 8C. U verzií s climatronicom sa spúšťa automaticky, u verzií bez climatronicu po nastavení teploty na max resp. HI, prípadne pri ofukoch na čelné sklo. Nachádza sa zhruba v strede za prístrojovkou, stredovým panelom. Vidno ju smerom hore do stredu od pedálov. Vedú k nej 2-3 hrubé vodiče. Poistku/ky (záleží do verzie, viď nižšie) má tento element v poistkovom boxe v motorovom priestore. Sú to (z čelného pohľadu) zvislé poistky 100A a 50A.

Obrázek

Existujú dva druhy takýchto elementov:
1. s RJ s označením na konci "E" - cena nového dielu 400€+
2. bez RJ s označením na konci "F" - 200€
Pozor, nedajú sa zameniť aj keď je osadenie rovnaké!

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Prejavuje sa to (okrem toho, že to automaticky nespína a nezohrieva sa) takouto chybou (chyba sa nedá vymazať):

Adresa 7D: Poídavné topení Labely: SVO\1K0-963-235.lbl
Oídící jednotka SW: 1K0 963 235 E HW: 1K0 963 235 E
Díl: PTC-Element 0404

1 Fault Found:
00361 - topne teleso pro pomocne topeni (Z35)
014 - defekt

Dá sa odskúšať diagnostikou:

- cez merané hodnoty v danej RJ na kanáloch 1,2,3 ( stav, odber, teploty, výkon...)
- skúška sa dá vykonať cez akčné členy

Mne cez merané hodnoty ukazuje, že je VYP...čiže nespína sa automaticky, climatronic ju nezapne. Avšak cez akčné členy ju dokážem manuálne zapnúť. Následne sa v meraných hodnotách správa normálne, reguluje teplotu/výkon... Usudzujem, že mám vadnú samotnú RJ elementu ( je jeho súčasťou). Nenašiel som na nete nikoho kto by sa týmto hlbšie zaoberal, resp. potvrdil, že sa dá RJ samostane vymeniť alebo opraviť.

Obrázek

Takže najjednoduchšia oprava je rovno výmena kus za kus, čo pravdepodobne čaká aj mňa.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Vyhrievací element (kúrenie)
PříspěvekNapsal: středa 26.únor 2014 15:46 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Auto: Altea XL TDI
AFAIK tak se přídavné topení zapne jen pokud máš zapnutou klimatizaci (svítí kontrolka AC). Nemůže to být tímto?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: středa 26.únor 2014 17:52 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Vo verzii s climatronicom musí byť pod 8C a nesmie byť zapnuté tlačidlo ECON, výhrev ovláda a reguluje climatronic. Klima kompresor pod 8C nefunguje. Špirála by logicky nemala mať s režimom klímatizácie nič spoločné.

Vo verzii bez climatronicu viem akurát to, že musí byť teplota nastavená na max, prípadne prepnutý režim na ofuk čelného skla.

Nie som jediný komu sa toto stalo, je o tom už niečo na nete popísané. Sú prípady kedy to môže fungovať v poriadku aj keď to vypisuje chybu. Skúšal som to ešte dnes ráno keď bolo okolo 6C, ale samé sa to nezaplo. Ručne áno, automaticky nereaguje... Chcem to ešte vytiahnuť a skontrolovať, zoči-voči či to nie je nejaká prkotina...ale už som viac menej zmierený s tým, že to vymením kus za kus. Už dlhšie som mal pocit, že niečo nie je v poriadku...dá sa to odsledovať aj na otáčkach, keď sa ten skoro 1kW zapol bolo to na voľnobeh poznať.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: čtvrtek 27.únor 2014 11:24 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Auto: Altea XL TDI
onakvee píše:
Vo verzii s climatronicom musí byť pod 8C a nesmie byť zapnuté tlačidlo ECON, výhrev ovláda a reguluje climatronic. Klima kompresor pod 8C nefunguje. Špirála by logicky nemala mať s režimom klímatizácie nič spoločné.

V novějších verzích (po faceliftu?) platí zapnutí AC (air condition) tlačítka = vypnutí ECON (economy) tlačítka. Prostě převrátili ovládací logiku a povolení topné spirály se na nových ovladačích tváří jako "zapnutí klimatizace".

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pátek 28.únor 2014 09:38 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Auto: Leon 1P 1,6 SportUp -30/-30
Onakvee má, pokud vím, předface? Mě je divné, že to jde zapnout přes VAG. Kdyby to nešlo vůbec, tak bych šel po těch výkonových polovodičích.
Ale takhle by se asi vyplatilo obvolat vrakáče...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pátek 28.únor 2014 20:20 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Však ja netvrdím, že to tak nie je...či je to predface alebo novší je jedno, podmienky na to, aby sa to automaticky spustilo boli na 99% splnené (pred tým mi to tak fungovalo). U verzií bez RJ, je to konc jedno, pretože ju ovláda RJ motora. (Do konca som našiel po fórach pár príspevkov, že ani u predface / poface nemusí byť dodržané to čo uvádzam (sa uvádza) vyššie, takže kto vie kde je na koniec pravda...)

Už som ju objednal niekde od vás z Varnsdorfu za 2200 CZK aj s poštovným , dúfam, že bude fachať. U nás tu na blízku taký vrakáč nie je (aspoň o ňom neviem). Včera som sa do toho pustil, aby som sa pred objednaním ujistil, že nieje chyba niekde inde, treba rozobrať celý spodný diel od šoféra až po koniec stredného panela pod rádiom. Keby to teleso osadili 5cm smerom viac do predu k motoru, bola by to otázka 10-tich minút.

Práve preto, že to ide spustiť manuálne (RJ komunikuje) predpokladám, že je KO nejaký "spúšťací / vypínací" člen čo komunikuje s climatronicom. Keď som ju spustil manuálne, tak už cez climatronic ovládať išla... závisloť výkonu od teploty - všetko v pohode, ale zase sa sama nevypla. Našiel som na vw alebo škoda fóre príspevok od nejakého fachmana, ktorý to chcel / skúsil obísť odbočkou zo zbernice, ale príspevok bol staršieho dáta a nechcelo sa mi po tom pátrať.

Každopádne už budem mať aj ja na čom bádať :smile: (ak bude čas...)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pondělí 3.březen 2014 10:24 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Auto: Leon 1P 1,6 SportUp -30/-30
Určitě jsem tě nechtěl rozporovat :-)
Je to velká škoda, že tam očividně nefunguje jen nějaká součástka za pár korun :-( Držím palce, aby fungovalo to co jsi objednal. Cena je na tu hrůzu ještě ucházející.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: pondělí 3.březen 2014 14:43 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

V pohode, ja som to nemyslel nasrstene :D

Dnes to odoslali, takže behom 2 dní by to malo dofrčať, potom podám hlásenie :smile:

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: neděle 23.březen 2014 00:48 
SEATí předškolák
SEATí předškolák

Tak som sa k tomu konečne včera dostal, k čomu som sa dopracoval. Oprava na moje udivenie trvala kratšie než som si myslel, na druhý krát by sa to dalo stihnúť do 30 min.

1. odskrutkovať 1 vrut na torx z bočného plastu u plynového pedálu na stredvom panele. Následne vycvaknúť z vrchu a kraju od stredového panela.

2. odskrutkovať 4 skrutky na torx na spodnom plaste od pedálov . Vycvaknúť plast.

3. odskrutkovať 1 skrutku ktorá drží výduch kúrenia na nohy. Následne chytiť výduch a potiahnuť smerom do ľava.

Teraz nasleduje tá kritickejšia časť páčenia a trhania.

4. V na červeno vyznačených miestach (približne) sa nachádzajú spoje kde sú spojené (zlepené, stavené) dve časti spodného panela od OBD zásuvky => pod rádiom=> spolujazdec. Treba tieto dve časti od seba oddeliť, inak nedokážete špirálu vytiahnuť von ( zavadzá jej ten plast čo je pod rádiom v stredovom panely, presne ten ohyb / roh plastu pod rádiom... posledný obrázok ľavý spodný roh pod rádiom) Ak by ten element osadili o 3-4 cme viac do vnútra k motoru, bola by to pohoda...škoda. Každopádne treba tieto dva plasty od seba odeliť, odtrhnúť. Najlepšie zapáčiť plochým skrutkovačom presne v mieste spoju aby sa to odtrhlo čo najbližie ( dá sa to ľahko zase spojiť, zlepením) Prvé tri idú v pohode, najhorší je ten spodný najbližšie k rohu, tam sa to spája na širšom mieste. Ak budete mať tento úkon za sebou, môžete sa pustiť do výmeny elementu. Volitelne vycvaknite OBD zásuvku z toho čierneho plastu.

5. odskrutkovať 3 vruty na (6-6,5 golu) a kryt elemntu je dole.

6. odskrutkovať hlavné silové vedenie k špirále ( to sú tie dva hrubé vodiče čierny +, hnedý - , pozor sú pod šťavou na 50A poistke! :twisted: ) Pre :kladivo: odporúčam odpojiť baterku. Ak ju neodpojíte, ihneď ten čierny zaizolujte (je tam milión miest, o čo sa môže skratovať...) Následne treba odpojiť ovládanie RJ, to je ten malý konektor do ktorého vedú dva tenké vodiče, zaistený je z vonkajšej strany. Všetko na 3.-ťom obrázku.

7. Samotný element, je však priskrutkovaný ešte jednou takou sktrutkou pod tým bielym plastovým tiahlom ( ako je na 3.-ťom obrázku).

8. vytiahnuť element smerom von do ľava, tak že pravou rukou si zapáčite tie rozdelené plasty, kúsok uhnú a špirála ide poľahky von.

9. opačný postup, akurát treba pred nasádzaním tých spodných krytov spojiť na späť tie dva plasty, ja som ich na tých miestach kde som ich od seba odtrhol na zlepil a nacvakol zase do seba.

Obrázek

Obrázek

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: čtvrtek 10.leden 2019 20:20 
SEATí novorozenec
SEATí novorozenec

Zdravím, akurát riešim ten istý problém, presne som sa zastavil na tej demontáži. Treba mi poriešit tu palubovku. Ake odpory ste tam kupovali? Alebo sa vobec nemenili? Hodnotu odporu viem ale vykon?

HLÁSIM OPRAVENÉ..... 8)

Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]